ארגז הכלים של ביתא

הורים שותפים לתהליך הלימודי מהכיתה

הורים שותפים לתהליך הלימודי מהכיתה


הורים הם משאב של ידע, מיומנויות וחוכמת חיים שאפשר לנצל לטובת התהליך החינוכי בכיתה. מודל של שיתוף מתוך הכיתה מייצר תחושה של שקיפות המאפשרת מפגש, תוך שמירה על מסגרת מובנית. כמו כן, הוא הזדמנות להורים לחוות את מלאכת ההוראה ביומיום מזוית אחרת.  

 

איך עושים את זה

  1. תכנון מקדים – שיתוף של ההורים בתהליך החינוכי יכול לקרות בשני ערוצים: ערוץ חופשי – הורה מתנדב להגיע ולהעביר תוכן שאינו צמוד לתוכנית הלימודית הכיתתית. ערוץ משולב – ההורה משתלב במהלך הטבעי של תוכנית הלימודים הכיתתית, ומעביר תוכן בהתאם לרעיון הגדול של המורה. לפני שמזמינים הורים להגיע לכיתה חשוב לברר איזה סוג של מפגש נרצה לייצר, ובהתאם לגייס את ההורים. 
  2. שאלון להורים – לצורך איגום משאבים והיכרות מעמיקה יותר עם ההורים. חיברנו שאלון בסיסי להיכרות עם ההורים. הוא פתוח ליצירת עותק, עריכה באופן שיתאים לצרכים שלך במדויק, וכמובן הפצה. תוכלו להוסיף, להוריד או לשנות שאלות.   
  3. שיבוץ – חשוב לתאם מראש הגעה של הורים לבית הספר. בין אם יגיעו ליום מרוכז או לכמה מפגשים שיתפרסו לאורך השנה. זכרו לשלוח להורים הודעת תזכורת על השיבוץ כשבוע לפני המפגש.
  4. שיחת הכנה למפגש – להרבה מההורים חסרה המיומנות להוראה או הנחייה בכיתה. חשוב לערוך איתם שיחת תיאום ציפיות לפני ההגעה. בררו מסגרת זמנים, תנו טיפים לעמידה מול הכיתה, דייקו איתם מתודות, והסבירו את התמיכה שלכן במהלך השיעור.