ארגז הכלים של ביתא

טקס. סיפור. זיכרון

הטקסים יכולים להיות הזדמנות ללמידה משמעותית. גם לתלמידים והתלמידות המעורבים בתוכן ובהעמדה שלו, אך גם לכלל התלמידים בכיתות השונות.

מאחורי טקסי הזיכרון אוסף של סיפורים שעוזרים לנו להכיר ולהתחבר לפנים ולשמות מאחורי הנופלים. אנו מציעות לכן לספר השנה את הסיפור בצורה ייחודית, מאורגנת, שתשלח את התלמידים לתהליך של חקר. בניית הטקס סביב רעיון מארגן יוצא דופן, ייצר טקס בית ספרי ייחודי ואחר. מארגני הטקס יכולים לשתף את כלל צוותי ההוראה ברעיון המארגן שבחרו ובכך להרחיב את העיסוק בו אל מעבר לטקס, להכנה לקראתו בכיתות ולעיבוד שאחריו. 

 

הצעות שלנו  – טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה

שמות – "אנה", "פרנק" מה הסיפורים מאחורי השמות? בחרו שם אחד או שניים, מה מחבר בין הסיפורים, השמות והמשמעויות? 

מדליקי המשואות בטקס הממלכתי – מיהם? מה הסיפור שלהם?

נקודה בזמן  – מלחמת העולם השניה היתה ארוכה. בחרו נקודה אחת בזמן, ובחנו אותה דרך פרספקטיבות שונות. 

סיפורה של משפחה – בחרו משפחה אחת. ספרו את סיפורה לפני, במהלך ואחרי המלחמה. מה הסיפור של כל אחד מבני המשפחה?

תמונות ודיוקנאות – מי האנשים והנשים הילדות והילדים מאחורי התמונות? 

התמודדות – בחרו דרך התמודדות אחד של יהודים במלחמה (ספורט, הומור, זהות בדויה, מחבוא, תנועות נוער וכו'). מה הסיפורים מאחורי הכותרת?

 

∴ באתר יד ושם אפשר למצוא בחומרים החינוכיים הצעות נוספות לטקסים, לגשת לתערוכות מקוונות לפי נושאים, ולמצוא מידע על שמות ומקומות. 

 

הצעות שלנו  – טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

צבעים – לצבעים השונים משמעויות וקונוטציות רבות. בחרו צבע ומצאו לו משמעויות נוספות הקשורות לסיפורים האישיים של הנופלים והנופלות. כך לדוגמה הצבע צהוב – הנסיך הקטן (מפלוגה ב'), בית"ר (רס"ן אופק אהרון ז"ל), קיץ (סמ"ר אלון הללי ז"ל), דבורה (רפ"ק דבורה מוסקוביץ ז"ל), חולות (רב"ט נדיב מרדכי), פרח התורמוס (סגן רפאל וולפסון), שמש (טוראי ולריה קוניצין) וכו'

מספרים – ימי הזיכרון מזמנים עיסוק מוגבר במספרים. מספר יכול לייצג גיל / שנה / פלוגה וכו' חפשו יחד, מהם הסיפורים שמאחורי המספרים?

בעיניים של – התבוננו בסיפורים דרך עיניים שונות. של בני משפחה (אח/ות ; בני זוג ; ילדים ; סבא וסבתא ; הורים), חברים לכיתה או לתנועה, חניכים וכו' 

מקומות – בחרו שכונה, עיר, חבל ארץ וספרו את סיפורם של הנופלים והנופלות שהיתה להם זיקה למקום. כי נולדו וגדלו שם, כי אהבו אותו במיוחד, או כי שם הוא מקום נפילתם

 

∴ באתר יזכור אפשר לחפש נופלות ונופלים, לצמצם את החיפוש לפי מקומות, שנים או לחפש מידע בתוך הסיפורים האישיים שכתבו המשפחות.